جاودانه کردن زندگی روی حافظه دیجیتالی

گوردون بل پژوهشگر مایکروسافت می گوید دستگاهی که روی لباسش کار گذاشته به طور خودکار هر سی ثانیه یک عکس می گیرد و قادر است همه لحظات یک روز زندگی را به طور پیاپی حفظ کند. روزانه حدود ده هزار عکس گرفته می شود.

پس از آن همه تصاویر در رایانه شخصی این پژوهشگر آرشیو می شود.

بل می گوید انسانها در طول زندگی خود چیزهایی را فراموش می کنند و این فناوری راهی برای نجات خاطرات است. هنگامی که زندگی روزمره ما در فضای مجازی قرار می گیرد، خاطرات جاودانه می شود.

این پژوهشگر می گوید این حافظه مجازی آینده انسانها است.

وی به همراه همکارش تصمیم گرفته است همه چیز خود را دیجیتالی کند.آنها علاوه بر دیجیتالی کردن کتابهای مورد علاقه شان، پرونده پزشکی و حتی بلیتهای خود را اسکن کرده و در رایانه قرار داده اند. این دو به کتابخانه دار زندگی خود تبدیل شده اند.

به گفته این دو پژوهشگر روزی همه انسانها به چنین مرحله ای در زندگی خود خواهند رسید.

جیمی گمل دیگر پژوهشگر می گوید:" پیشتر افراد برای آنکه جزییات زندگی خود را مطرح کنند می بایست ثروتمند یا مشهور می بودند اما امروزه همه می توانند به این جایگاهی که پیشتر ویژه پادشاهان بودن دسترسی پیدا کنند. من مایلم جزییاتی از زندگی اجدادم را به دست آورم. فرزندانم چنین امکانی خواهند داشت".

مهمترین نگرانی امروزه این است که این حافظه از دست مالکان خود در اید و از حیطه خصوصی خارج شود.

/ 3 نظر / 21 بازدید
elena

به نظر من این کار با شکست روبرو میشه چون هزینش زیاده

سید جمال طباطبایی ازاد

جالب بود راستی ما زیاران چشم یاری داشتیم به ما سر نمیزنی ما را از یاد برده اید ضمنا ژاله عالمتاج قائم مقامی! در جسارت فکر و اندیشه پیش کسوت پروین اعتصامی فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی است یک قرن پیش از این دو می‌زیسته است حتما به هر 3 وبلاگ بیایید اشعار زیبایی از او اورده ام با تشکر