بانوان نامور تاریخ ایران زمین

آرتادخت : وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی . به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روسی خاور شناس بزرگ او مالیات ها را سامان بخشید و در اداره امور مالی خطایی مرتکب نشد و اقتصاد امپراتوری پارتیان را رونق بخشید

آزرمی دخت : شاهنشاه زن ایرانی در سال ۶٣١ میلادی . او دختر خسرو پرویز بود که پس از” گشتاسب بنده” بر چندین کشور آسیایی پادشاهی کرد . آذرمیدخت سی و دومین پادشاه ساسانی بود . واژه این نام به چم ( معنی) پیر نشدنی و همیشه جوان است .

آذرآناهید : ملکه ملکه های امپراتوری ایران در زمان شاهنشاهی شاپور یکم بنیانگذار سلسله ساسانی . نام این ملکه بزرگ و اقدامات دولتی او در قلمرو ایران در کتیبه های کعبه زرتشت در استان فارس بارها آمده است و او را ستایش کرده است . ( ٢۵٢ ساسانیان )

پرین : بانوی دانشمند ایرانی . او دختر کیقباد بود که در سال ٩٢۴ یزدگردی هزاران برگ از نسخه های اوستا را به زبان پهلوی برای آیندگان از گوشه و کنار ممالک آریایی گردآوری نمود و یکبار کامل آنرا نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه ثبت گردیده است . از او چند کتاب دیگر گزارش شده است که به احتمال زیاد در آتش سوزی های سپاه اسلام از میان رفته است .

زربانو : سردار جنگجوی ایرانی . دختر رستم و خواهر بانو گشسب . او در سوار کاری زبده بوده است که در نبردها دلاوری ها بسیاری از خود نشان داده است . تاریخ نام او را جنگجویی که آزاد کننده زال – آذربرزین و تخوار از زندان بوده است ثبت کرده .

فرخ رو : نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریخ ایران ثبت شده است وی از طبقه عام کشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید

کاساندان : پس از شاهنشاه ایران او نخسین شخصیت قدرتمند کشور ایران بوده است . کاساندان تحت نام ملکه٢٨ کشور آسیایی در کنار همسرش کورش بزرگ حکمرانی میکرده است . مورخین یونانی ( گزنفون ) از ویبا نیکی و بزرگ منشی یاد کرده است .

گردآفرید : یکی دیگر از پهلونان سرزمین ایران . تاریخ از او به عنوان دختر گژدهم یاد میکند که بالباسی مردانه با سهراب زور آزمایی کرد . فردوسی بزرگ از او به نام زنی جنگجو و دلیر از سرزمین پاکان یادمیکند .

آریاتس : یکی از سرداران مبارز هخامنشی ایران در سالهای پیش از میلاد . مورخین یونانی در چند جا نامی کوتاه از وی به میان آورده اند .

گردیه : بانوی جنگجوی ایرانی . او خواهر بهرام چوبینه بود . فردوسی بزرگ از او به عنوان هسمرخسروپرویز یاد کرده که در چند نبردها در کنار شاهنشاه قرار داشته است و دلاوری بسیاری از خود نشان دادهاست . ( ساسانی ٣۴٨ + شاهنامه فردوسی )

هلاله : پادشاه زن ایرانی که به گفته کتاب دینی و تاریخی بندهش ( ٣٩١ یشتها ۱+۲۷۴ یشتها ۲)کیانیان بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست . از او به عنوان هفتمین پادشاه کیانی یاد شده است که نامش را “همایچهر آزاد” ( همای وهمون ) نیز گفته اند . او مادر داراب بود و پس از “وهومن سپندداتان” بر تخت شاهنشاهیایران نشست . وی با زیبایی تمام سی سال پادشاه ایران بود و هیچ گزارشی مبنی بر بدکردار بودن وی و ثبتقوانین اشتباه و ظالمانه از وی به ثبت نرسیده است .

پوران دخت : شاهنشاه ایران در زمان ساسانی . وی زنی بود که بر بیش از ١٠ کشور آسیایی پادشاهی میکرد .او پس از اردشیر شیرویه به عنوان بیست و پنجمین پادشاه ساسانی بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست و فرامانروایی نمود .

شیرین : شاهزاده ارمنی . ارمنستان یکی از شهرهای کوچک ایران بود و شاه ارمنستان زیرا نظر شاهنشاه ایران . خسرو پرویز و شیرن حماسه ای از خود ساختند که همیشه در تاریخ ماندگار ماند . شیرین از خسرو ۴ فرزند به نامهای نستور – شهریار – فرود و مردانشه بدنیا آورد که هر چهار فرزند وی در زندان کشته شدند .
پس او سر بر بالین ( جسد بی جان ) خسرو نهاند و با خوردن زهری عشق اش به خسرو را جاودانه ساخت و هردو جان باختند .

بانو گشنسب : دختر دیگر رستم – خواهر زربانوی دلیر . نام بانو گشسب جنگجو در برزونامه و بهمن نامه بسیار آمده است . یکی از مشهورترین حکایت های او نبرد سه گانه فرامرز – رستم و بانوگشسب است . او منظومه ای نیز به نام خود دارد که هم اکنون نسخه ای از آن در کتابخانه ملی پاریس و در کتابخانه ملی بریتانیاموجود است.

 

 

نظر یادتون نرهنیشخند

 

/ 22 نظر / 118 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مستان

عالی بود ممنون

کوروش

ما ایرانی هستیم و آریایی ولی 1400 سال پیش مشتی عرب تازی عقب مانده و راهزن به سرزمین ما یورش آوردند و پدران و مادران ما را کشتند و لی ما زنده ایم و ایران دوباره خواهد درخشید و آزاد خواهد شد.

سمیه حاجیلو

بی نهایت ممنونم از مطالب ارزنده ارایه شده ........ سپاس گزارم [گل][گل][گل]

مهسا

من وبای زیادی رو رفتمو دیدم اما هیچکدوم به اندازه نوشته های شما جالب نبود. واقعا لدت بردم ، بهتر از نمیشد . [لبخند]

سهیل

زنده باد سلطنت دوهزار و پانصد ساله مام میهن، ولی بسیار و به شدت متاسفم که از میون این همه پادشاه و حاکم و رهبر فقط و فقط رضا شاه بود که نام ایران باستان رو دوباره در ایران زنده کرد و در وسط صحنه سیاسی اجتماعی ایران مطرح کرد، مردی مثل کریم خان زند که پادشاه رعیت پرور و بزرگی هم بود، هیچ اشاره ای حرفی اقدامی در مورد حمله اعراب و قادسیه و نابودی 2500 سال تمدن ایران و شاهان پر افتخار ساسانی از شاپور یکم تا بهرام گور نکرد...........یعنی تخت جمشید به اون بزرگی و عظمتی که زمون همین پادشاهان داشت؛ اصلا به چشم اینها نیومد............واقعا باید درود بی پایان بفرستیم به شاه ایران پرست خودمون رضا شاه کبیر، تنها پادشاهی که نام ایران باستان را زنده و جاوید کرد

سهیل

روی هم رفته از میون صدها شخصیت تاریخی، از امیر کبیر و کریمخان زند و نادرشاه تا نویسندگانی مثل جلال ال احمد و ...........هیچ یک تجلیل در مقام بزرگ ایران باستان و در نقد حمله وحشتناک عربهای خونخوار به سرزمین مقدسمون نکردن، الا یک پادشاه به نام رضا شاه و سه نویسنده به نامهای فتح علی اخوندزاده و میرزا اقاخان کرمانی و علی دشتی که با ریشه یابی عربیت دین اسلام، ماهیت آن را برای ایرانیان روشن کرد...........کلا سه نویسنده و یک پادشاه فاجعه است از میون این همه ایرانی...........همینه که الان همچین حکومتی......بگذریم، حتی شادروان استاد زرین کوب که کتاب دو قرن سکوت را نوشت؛ در دهانش نچرخید و نتوانست بگوید اسلام، دین اعراب است وبه ما ایرانیان ربطی ندارد و حتی بعد از انقلاب کتاب نوشت به نام بامداد اسلام، که کاملا متضاد با دو قرن سکوت بود.....

سلام عالی بود مرسی باید بگم که با دیدن این وبلاگ به زن بودن و ایرانی بودنم افتخار کردم من یه دانشجوی تاریخم با دیدن این مطالب تصمیم گرفتم در مورد زنان ایران باستان تحقیق کنم اگر چه امروز کشور ما به لطف یه عده سود جوی وطن فروش جایگاهی رو که حقشه از دست داده اما ما تا اخرین قطره ی خونمون براش می جنگیم و امپراتوری کورش زنده می کنیم واین عوضی هارو که به اسم اسلام مملکت ما رو چاپیدن به سزای اعمالشون می رسونیم اینو به کسایی میگم که با خیال راحت دارن مملکت می چاپن بترسن از اون روزی که ایرن بیدار شه اون روز هیچکس نمی تونه به دادشون برسه اون روز هم اسلام واقعیرو بیدار میکنیم هم امپراتوریه ایران

درود به شرف پدربزرگان ومادر بزرگانی اینچنین که باعث سرافرازی وسر بلندی ایرانیانند.وننگ بر انانی که در صدد از بین بردن تاریخی به این عظمتند..

ابو ریحان

سلام دوست عزیز انسان مسلمان از پدران مومن وایماندار افتخار کنه خوبه اما فخر کردن به آبا و اجداد کافر خوب نیست .