اخراجیها3

“مستند” اخراجی‌ها ۳؛ رسایی پیام تا هجو محتوا

سخن در باب “مستند” اخراجی‌ها ۳ زیاد گفته شده که اغلب جنبه تخریبی داشته تا نقد و تمجید.
من به شخصه علاقه‌ای به سینمای امروز جمهوری اسلامی ایران ندارم، این سینما نه توش بویی از اسلام هست نه بویی از جمهوریت نه هویت و تمدن و فرهنگ ایرانی، سینمای ایران از وقتی دچار افراط شد همزمان دچار تفریط هم شد و دیگه نتونست تعادل محتوایی خودش رو حفظ کنه، مثل یک آدمی که داره رو طناب راه میره وقتی یک کم به راست منحرف شد مجبوره بکشه خودشو سمت چپ، دیگه این آدم تعادل خودش رو نمیتونه حفظ کنه دو  راه داره یا به سرعت می‌دوئه که زود مسیر رو طی کنه و اصطلاحا فرار به جلو و یا میوفته پایین و هلاک می‌شه. بحث سر نقد کلیت سینما نیست و من هم در همچین جایگاهی نیستم.
اما یکی از فیلم‌های تازه اکران شده عید امسال مستند اخراجی‌ها ۳ بود که خب پیش‌بینی‌هایی هست که فروش این فیلم رو بیش از ۵ میلیارد حدس می‌زنند، آمار رسمی تا امروز هم حدود یک‌و‌نیم میلیارد در این دو هفته اکران هست که تا نیمه خرداد مثل اینکه اکران ادامه دارد.
خراجی‌ها یک فیلم حرفه‌ای، یک فیلم هنری، یک مجموعه ریز فکری، یک داستان خارق العاده حماسی، یک مجموعه کار شده فرهنگی و این‌ها نیست. اخراجی‌ها حرف دل یک یا چند قشر از جامعه ماست که مدت‌هاست حرف این‌ها شنیده نشده، از حرف دل “بایرام لودر” های جنگ تا حرف دل “سید مرتضی”های همون جنگ، اخراجی‌های ۱و۲ هر کدام یک دسته مخاطب داشتند و هر دو جزو رکورد‌های فروش گیشه‌ای سینما هستند.
اما اخراجی‌های ۳ شادی قبل از انتخابات و ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ را که عده‌ای جاهل و غافل به تلخی بدل کردند را دوباره به آغوش همه ملت برگردوند، اون شادی‌های دوره تبلیغات ۲۰ روزه اون شب‌هایی که کمتر ایرانی هست که شاد نبود همه اون دوران رو برای ما دوباره تداعی کرد و لبخند رضایت رو بر چهره مردم نشوند.
اخراجی‌ها ۳ یک مستند سیاسی در قالب طنز ویژه حوادث قبل از انتخابات هست، نه فقط انتخابات ۱۳۸۸ ، تمام انتخابات‌هایی که درش “حاجی‌گرینف‌”‌های فراری از جنگ و متحجر قدیم و “دباغ” های ضد جنگ و روشنفکر جدید  شرکت داشتند .
اخراجی‌ها۳ نه یک فیلم سیاسی حرفه‌ای نه یک فیلم تاثیرگذار خاموش مثل تولیدات هالیوودی و غیره ، بلکه مستندی دوربین به دست است که واقعیات یک جامعه رو در قالب‌های طنز و درام و عاطفی به تصویر کشیده و حرف دل همه مردم رو بازگو کرده بدون کمک گرفتن از هیچ‌گونه آثار هنری و حرفه‌ای سینما .
اما بازخورد مردم و شبکه‌های بیگانه قبل و بعد اکران فیلم بسیار جالب توجه بود که خب فکر می‌کنم همه در جریان هستند. صدای این مستند به حدی رسا بود که با هزار ترفند فیلم رو از روی پرده ضبط کرده و برای دانلود رو صفحات مختلف نت گذاشتند که مبادا اخرا‌جی‌ها که با این استقبال گسترده مردم روبرو شده فروش زیادی بکند.
تناقض آشکار دیگری در مدعیان آزادی بیان و فرهنگ و هنر که برای حذف یک صدای مخالف هر کاری حاضرن انجام دهند که با دیکتاتوری صدای خودشان فقط شنیده شود.
مستند اخراجی‌ها همین الان هم تکه‌کلام‌هایش بر دهان بزرگ و کوچک هست و خواهد موند.

انتقاد شهاب حسینی به «اخراجی‌ ها»

به نقل از پارس توریسم «شهاب حسینی» بازیگر فیلم «جدایی نادر از سیمین» در بخش‌ هایی از صحبت های خود از ایجاد شدن یک فضای دو قطبی بین فیلم‌ های فرهادی و ده‌ نمکی انتقاد کرده است.

شهاب حسینی گفته است: «دو فیلم قبلی «اخراجی‌ ها» نشان داد وجوه سرگرم کنندگی‌ اش بسیار بسیار غالب است و بار هنری چندانی از منظر سینمایی ندارد اما «جدایی نادر از سیمین» تا ساعت‌ ها و روز‌ها دست از سر مخاطبش بر نمی‌ دارد ، من بابت این فضای دو قطبی خیلی متاسفم ، ما همه در یک کشور زندگی می‌ کنیم و سرنوشت این کشور سرنوشت همه ماست ، جامعه ما نیاز به تعامل دارد اما الان خیلی‌ ها مثل دانه‌ های گندم بین دو سنگ آسیاب به خاطر قضاوت‌ های مختلف در حال له شدن هستند»

او همچنین اظهار کرده است: «در جایگاه اصغر فرهادی هیچ شکی نیست ، اگر در تاریخ سینمای ایران پنج نابغه وجود داشته باشند ، فرهادی یکی از آن‌ هاست ، در مورد آقای ده نمکی و درباره گذشته‌ شان هیچ قضاوتی نمی‌ کنم اما ایشان راه درازی را در سینما باید طی کنند.‌ ، همان طور که در کار فرهادی هم سقف وجود ندارد و باید ادامه بدهد و کار کند ، موضوعی که باعث این دو قطبی شدن می‌ شود ، جانبدارانه حرکت کردن متولیان امر است ، من فیلمی کار کردم به نام «پرسه در مه» هنوز خودم ندیدمش ، از شما سوال می‌ کنم: آیا فیلم حقیری بود ؟! مجموعه سیاستگذاری‌ ها از این فیلم حمایت نکردند ، به نظرم اگر این فیلم در جشنواره‌ های بین المللی شرکت می‌ کرد حتما نظر منتقدان را جلب می‌ کرد و جوایزی می‌ گرفت و این می‌ شد افتخاری برای سینمای ایران نه برای بهرام توکلی یا شهاب حسینی»

وی در ادامه گفته است: «شهاب حسینی اگر اسکار هم بگیرد در ‌‌نهایت یک ایرانی است و باید جایزه‌ اش را به همین موزه سینما اهدا کند.»

شهاب حسینی همچنین گفته: «”پرسه در مه” در بد‌ترین زمان اکران که زمان مرده بین جشنواره و اکران نوروزی است بر روی پرده می‌ رود ، فیلم نابود می‌ شود اما «اخراجی‌ ها» ۳۵ سالن برای اکرانش می‌ گیرد ، این عدم توازن و فرق گذاشتن باعث دو قطبی بودن می‌ شود ، مسعود ده‌ نمکی در اولین «اخراجی‌ ها» تصویر شهدای جنگ را کاملا تغییر داد و نشان داد آدم‌ های عادی و از سطح پایین اجتماع هم در میان این شهدا بوده‌ اند ، نفس این حرف خوب است اما شیوه پرداخت دچار اشکالات فراوانی است ، مسعود ده نمکی کارگردان تازه کاری است و باید راهش را ادامه دهد اما این حمایت‌ ها توازن را بر هم می‌ زند.»

 

منبع قسمت اول:شوند

منبع قسمت دوم: فان ست

 

/ 11 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناشناس

جمله ای که در ابتدا مطلبتان قرار دادید ، واقعا زیبا بود و این جمله شامل ادم های امروزه هم می شود . اگر یه خلاصه ای از فیلم اخراجی های 3 هم در مطلبتان هم بود خوب می شد .

elena

مطلبت قشنگ بود....من رو تحریک کرد که برم فیلم رو ببینم....

نازنین

مرسی از آهنگ که برای دانلود گذاشتی....واقعا شعرش زیبا بود

بهار

سلام؛من هم دیدم فیلم رو؛ جالبه اما نه برای همه؛ دیدگاه باز و روشنفکری میخواد؛

آذین پارسا

سلامت میدهم ای دوست... ازشهربهار ازکوچه عید ازخانه دل از پنجره ی تازگی عهد ومواعید باقلم یاد که بر صفحه ی نگاهم نقاشی میکند عکس مهربانی تورا بشارت میدهم ای دوست... تورابه خجسته ترین فصل سال فصل تازگی زمین وتابندگی خورشیدبرقلب شکوفه های دلداده ی سیب به امید اینکه درثانیه هایی تازه تر بارورکنیم درخت درونی خویش را پرده ی پندار بدرانیم بشناسیم راه ورسم خویش را سال نوبرشمامبارک "آذین پارسا" درودبرنویدگرامی... ممنون ازحضورگرمتون. شماباافتخاربه قلب چکامه پیوندشدی.سال خوب وخوشی براتون آرزومیکنم وهمیشه منتظرحضورگرمتون هستم. گرم گرم باشی[گل]

آرش

خوب نیست آقا این چه فیلم مزخرفی بود.....معلومه هول هولکی ساختنش

ورود ممنوع!

سلام.سال نو شما هم مبارک ایشالله سال خوبی داشته باشی. من لینکت کردم دوست عزیز

سید مصطفی

سلام دوست عزیز....به نظر من قسمت های قبلیش خیلی بهتر بود تیکه های جالب و خنده داری داشت ولی در این قسمت کم تر شده بود..... موفق باشید

سید جمال طباطبایی ازاد

با سلام دوست خوبم کامنت شما حذف نشده بلکه 4 جوابتان درست است و من جواب کامنتتان را دادم و منتظر بقیه جوابها بودم متاسفانه ادامه ندادید الان خانم گلکار و فاطیما تنها یک سئوال را جواب ندادهاند ضمنا جواب سئوالت شما در روز پنجشنبه ساعت 7 بعد از ظهر به وبم رسید و هنوز در وب قرار دارد احتمالا ندیدید نه پاک نکرده ام و این جسارت را نخواهم نمود یا علی بدرود منتظرتان هستم

محمدرضا

من این فیلم را از اینتزنت دانلود کردم و دیدم.اقا این که نشد بیان از روی اهنگ سوسن خانم کژی کنن بزارن وسط فیلم!که مردم برن سینما فیلم ببینن.خوب مردم ما دوست دارن چیز های غیر متعارفی که هیچ کسی جرعت گفتنشون را نداره ببینن یا بشنون.مگه توی انتخابات یکی از کاندیدها نیومد و گفت ژسر یکی از ریس جمهور های قبلی ژو لهاش را از کجا اورده؟مردم از این حرکت خوششون میاد.من فقط تا 5 دقیقه بعد از فیلم شاد بودم و تموم شد.ولی یه فیلمی هست مثل درباره ی الی که تا حتی ما ها بعد ذهن ادم را درگیر می کنه! ادم اگه بخواد بخنده یا از اهنگ میون فیلم لذت ببره می ره کنسرت شکیرا را می بینه!